Acer [5]
 Asus [3]
 California Access [6]
 Clevo [2]
 COMPAQ [7]
 CTX [2]
 Dell [10]
 Digital [3]
 EuroCom [8]
 Fujitsu [5]
 GeriCom [2]
 Hewlett-Packard [6]
 Hyundai [1]
 IBM [12]
 Inne [1]
 NEC [3]
 Olivetti [1]
 Pablo [3]
 Panasonic [3]
 Portocom [4]
 PowerNote [1]
 Samsung [1]
 Siemens-Nixdorf [4]
 Sony [3]
 Toshiba [16]
 Tulip [1]
 TwinHead [14]
 Vobis [2]
 Zenith [3]

drukarka fiskalna

Wyświetlacz ten. DEON E powstał z myślą o mobilnej,.

posnet.com.pl
Elektroniczny dysk twardy


    Jeżeli wybieramy się na wakacje lub w podróż i chcemy zabrać ze sobą komputer, potrzebujemy aby nasz notebook działał długo na bateriach był cichy i bardziej odporny na wstrząsy warto przemyśleć wymiane standardowego dysku na dysk elektroniczny.

    Coraz więcej użytkowników wymienia w swoich starych laptopach standardowy dysk twardy na adapter CF-IDE umożliwiający podłączenie kart CompactFlash do standardowego interfejsu IDE zamiast klasycznego wirującego dysku twardego. Znajduje również zastosowanie nawet jako dysk twardy do amigi, w routerach lub jako super szybki czytnik kart CompactFlash.

    Jego podstawową zaletą jest oszczedność energii, standardowy dysk twardy pobiera około 500mA natomiast taki dysk elektroniczny około 100 razy mniej. Ma to niebagatelny wpływ na wydłużenie czasu pracy laptopa na bateriach. Kolejny mocny argument to bezgłośna praca takiego dysku. Montując go w notebooku, który ma pasywne chłodzenie procesora (bez wentylatora) otrzymamy urządzenie nie wydające dźwięków podczas pracy, na którym o wiele przyjemniej się pracuje.
    Następna zaleta to odporność na wstrząsy, uderzenia i przeciążenia aż do 15 G, dzięki czemu z powodzeniem można zastosować dysk np. w systemach car-audio.

    Ceny adapterów zaczynają się już od kilku złotych, natomiast karta CompactFlash to kilkadziesiąt złotych, jednak nie warto kupować mniejszej niż 2 GB, ponieważ np. w systemach operacyjnych Windows XP lub 2000 sam pliki wymiany to kilkaset megabajtów i mogły by być problemy z wolnym miejscem na dysku przy karcie o pojemności 1 GB.

    Można go stosowań w laptopach zamiast dysku HDD, bez problemów wykrywany jest przez BIOS jako typowy dysk z możliwością boot'owania z nich systemu operacyjnego bez konieczności instalowania jakichkolwiek sterowników. Dzięki zworce na adapterze możliwe jest przełączanie trybu pracy jako MASTER lub SLAVE.
    Adapter obsługuje tryb DMA co znacznie przyspiesza pracę karty obsługującej ten tryb. Jest to bardzo istotne w przypadku systemów operacyjnych z rodziny Windows czy Linux. Można go też zastosować jako dodatkową jednostkę pamięci masowej w starszy komputerach nie posiadających złącza USB.


[zobacz pozostałe]

 
Artykuły Linki Pomoc
Akcesoria do laptopów
Porady dla użytkowników
Testy laptopów
Używane laptopy
ThinkWiki
Notebookcheck
Forum
Aktualności
Kontakt
Copyright © notebook.co.pl All Rights Reserved