Acer [5]
 Asus [3]
 California Access [6]
 Clevo [2]
 COMPAQ [7]
 CTX [2]
 Dell [10]
 Digital [3]
 EuroCom [8]
 Fujitsu [5]
 GeriCom [2]
 Hewlett-Packard [6]
 Hyundai [1]
 IBM [12]
 Inne [1]
 NEC [3]
 Olivetti [1]
 Pablo [3]
 Panasonic [3]
 Portocom [4]
 PowerNote [1]
 Samsung [1]
 Siemens-Nixdorf [4]
 Sony [3]
 Toshiba [16]
 Tulip [1]
 TwinHead [14]
 Vobis [2]
 Zenith [3]


Laptop open-source - projekt inżynierów z Singapuru [2016-04-07]
Projekt Novena - tak nazywa się nowy projekt dwóch inżynierów - hakerów z Singapuru. Ich celem jest stworzenie laptopa o otwartej architekturze podobnej do tej jaką obecnie mają projekty Raspberry i Arduino. Coraz szybciej komputery przenośne zastępują komputery stacjonarne i dlatego projekt  Novena ma być odpowiedzią na sprzęt produkowany masowo w chińskich fabrykach. Dodatkowo projekt ma przybliżyć użytkownikom architekturę komputera tak jak to miało miejsce w początkowym okresie podboju platformy PC na światowym rynku.

W przeciwieństwie do typowego laptopa, w Novenie elementy są łatwo dostępne i wymienialne. Mimo, że typowy działający model ma już wszystkie najważniejsze podzespoły zamontowane i jest gotowy do pracy to nadal w obudowie jest jeszcze dużo miejsca. Umożliwia to użytkownikowi dodanie własnych komponentów takich jak dodatkowe pamięci, dyski, kontrolery czy też zupełnie unikalne elementy własne lub stworzone przez miłośników tego projektu.

Już dziś na stronie internetowej autorów projektu można zamówić zestawy startowe w dowolnych konfiguracjach. Wybór jest dość spory, a zaczyna się od wersji podstawowej bez matrycy ani klawiatury z płytą główną pod 4-rdzeniowy procesor Cortex A9, zintegrowaną kartą graficzną oraz pamięcią RAM. Idąc dalej możemy w zależności od ceny dobrać elementy według własnych potrzeb, do wyboru mamy nie tylko elementy architektury komputera ale również elementy obudowy, które mogą być plastikowe, aluminiowe a nawet drewniane.
[zobacz pozostałe]

 
Artykuły Linki Pomoc
Akcesoria do laptopów
Porady dla użytkowników
Testy laptopów
Używane laptopy
ThinkWiki
Notebookcheck
Forum
Aktualności
Kontakt
Copyright © notebook.co.pl All Rights Reserved