Acer [5]
 Asus [3]
 California Access [6]
 Clevo [2]
 COMPAQ [7]
 CTX [2]
 Dell [10]
 Digital [3]
 EuroCom [8]
 Fujitsu [5]
 GeriCom [2]
 Hewlett-Packard [6]
 Hyundai [1]
 IBM [12]
 Inne [1]
 NEC [3]
 Olivetti [1]
 Pablo [3]
 Panasonic [3]
 Portocom [4]
 PowerNote [1]
 Samsung [1]
 Siemens-Nixdorf [4]
 Sony [3]
 Toshiba [16]
 Tulip [1]
 TwinHead [14]
 Vobis [2]
 Zenith [3]

Odtwarzacz multimedialny z laptopa
XBMC     Obecnie telewizory z dostępem do internetu to już standard. Firma Samsung jako pierwsza zrobiła krok do przodu i wyposażyła swoje produkty w technologię SmartTV. Dzięki temu nasz telewizor nie jest już "gołym" odbiornikiem ale całym centrum multimedialnym.
     Jeżeli posiadamy niepotrzebnego laptopa, również możemy przekształcić nasz stary telewizor w domowe centrum rozrywki.
     Laptop wykorzystany do tego celu nie musi posiadać sprawnej matrycy, powinien natomiast posiadać wyjście umożliwiające podłączenie go do TV. Dla telewizorów LCD najlepsze było by tu wyjście HDMI, w pozostałych przypadkach w zupełności wystarczy S-Video lub zintegrowane Video. Jest też możliwość podłączenia wyjścia VGA przez specjalny konwerter, który kosztuje ponad 100 zł. Inne rozwiązanie to podłączenie VGA do EuroScart ale jest to już "zabawa" dla bardziej zaawansowanych użytkowników ponieważ oprócz specjalnego kabelka trzeba jeszcze programowo dostosować kartę do prawidłowego wyświetlania obrazu za pomocą zaawansowanych ustawień lub specjalnego sterownika.
     Przewagą laptopa nad stacjonarnym PC jest tu przede wszystkim mniejszy pobór prądu oraz cichsza praca a nawet bezgłośna jeśli mamy właśnie takiego laptopa. Jak zwykle polecam tu zastosowanie dysku elektronicznego zamiast tradycyjnego dysku. Zmniejszy to pobór prądu oraz zredukuje hałas.

     Przejdźmy jednak do konkretów. Jeżeli mamy już laptopa wyświetlającego obraz na naszym telewizorze możemy zabrać się za instalację oprogramowania. Dostępnych jest wiele darmowych programów realizujących założenia centrum multimedialnego. Ja polecam rozwijane już od kilku lat XBMC, które jest dostępne na róże platformy systemowe do pobrania za darmo ze strony http://xbmc.org/download/. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na wersję XBMCbuntu. Jest to obraz płyty z dystrybucją Linuksa od razu zaopatrzoną w XBMC, więc do instalacji wystarczy nam laptop z "pustym" dyskiem, konfiguracja systemu jest zoptymalizowana pod multimedia. Aby zestaw miał pełną funkcjonalność pozostaje dokupić jeszcze pilota PC, aby móc obsługiwać system bez wstawania z fotela.

     Oprogramowanie XBMC pozwala uruchamiać aplikacje oraz oglądać filmy, słuchać muzyki i przeglądać zdjęcia bezpośrednio z dysku twardego, pendrive'a, czytnika DVD, z sieci lokalnej lub internetu. Po podłączeniu naszego odtwarzacza do internetu można sprawdzić pogodę, posłuchać radia internetowego, odczytać pocztę lub przeglądać strony WWW. Dzięki instalacji dodatkowych pluginów do XBMC można dodać nowe funkcje takie jak np. telewizja internetowa w tym IPLA, WEEB.TV, TVN Player i wiele innych.

Więcej informacji o XBMC na stronie: XBMC - Fanclub Polska


[zobacz pozostałe]

 
Artykuły Linki Pomoc
Akcesoria do laptopów
Porady dla użytkowników
Testy laptopów
Używane laptopy
ThinkWiki
Notebookcheck
Forum
Aktualności
Kontakt
Copyright © notebook.co.pl All Rights Reserved