Acer [5]
 Asus [3]
 California Access [6]
 Clevo [2]
 COMPAQ [7]
 CTX [2]
 Dell [10]
 Digital [3]
 EuroCom [8]
 Fujitsu [5]
 GeriCom [2]
 Hewlett-Packard [6]
 Hyundai [1]
 IBM [12]
 Inne [1]
 NEC [3]
 Olivetti [1]
 Pablo [3]
 Panasonic [3]
 Portocom [4]
 PowerNote [1]
 Samsung [1]
 Siemens-Nixdorf [4]
 Sony [3]
 Toshiba [16]
 Tulip [1]
 TwinHead [14]
 Vobis [2]
 Zenith [3]

    1. zakup linków
    2. Nasza platforma automatyzuje proces pozycjonowania.

      seopilot.pl
Jaki kupić laptop
XBMC     Przed zakupem laptopa musimy postawić sobie pytanie o przeznaczenia naszego sprzętu aby ukierunkować swoje wymagania. Musimy dokonać wyboru komputera, który będzie dopasowany do naszych wymagań, tak aby jego możliwości były nie za małe ale też i nie za duże, bo po co płacić za coś z czego nie będziemy korzystać.

     Czy jesteś pracownikiem terenowym lub studentem, notebook może każdemu ułatwić pracę. Można używać komputera podczas podróży lub w ogródku piwnym.
Jednak kupujący laptopa po raz pierwszy, często jesteśmy zagubieni wobec ogromnej oferty. Producenci kuszą nowymi modelami a popularne sieci sklepów wciąż oferują coraz to lepsze promocje.

W sprzedaży oferowane są notebooki Micro, o bardzo płaskiej i poręcznej konstrukcji, z powodzeniem mieszczące się do torby i ważące mniej niż 2 kg.
Najczęściej jest to związane z wyższą ceną, krótszym czasem pracy na bateriach oraz ograniczeniami technicznymi. Ogólnie tak jak w przypadku komputerów stacjonarnych trudno jednoznacznie ocenić czy notebook jest dobry cz zły. W przeciwieństwie do stacjonarnych komputerów notebooki mają ograniczone możliwości rozbudowy. Kosztowna lub niemożliwa będzie wymiana karty graficznej, procesora czy dodatkowych interfejsów. Dlatego należy przed zakupem, jeśli to możliwe, wiedzieć dokładnie do czego notebooka będziemy używać.

WYDAJNOŚĆ
Tak jak w komputerach stacjonarnych tak też w notebookach procesory określa się tymi samymi parametrami jednak liczby te mało mówią o prawdziwej wydajności. Aby dokładniej to określić musimy wiedzieć jaki jest chipset, typ pamięci, rodzaj i prędkość magistrali danych. Te czynnik dadzą nam pełniejszy obraz tego jak szybko będzie działał nasz komputer. Oprócz podbijania prędkości producenci procesorów dodają coraz to nowe technologie optymalizujące prace i zmniejszające pobór mocy więc warto być na bieżąco, aby wiedzieć co możemy uzyskać. Instalacja aplikacji wykorzystujących funkcje oszczędności energii zmniejsza prędkość procesora gdy zostanie wykryta bezczynność komputera. Znacząco wydłuża to czas pracy na bateriach oraz ogranicza zbyt częste włączanie się układów chłodzących a tym samym generowanie hałasu. Są też takie technologie, które co prawda ograniczają koszty ale też i wydajność tak jak np. pamięć współdzielona dla karty graficznej. Wykorzystując notebook do aplikacji biurowych nie zrobi nam to różnicy, jednak jeżeli lubimy sobie pograć to może być problem z nowościami. Ogólnie można stwierdzić, że wyższe częstotliwości procesora to wyższe zużycie energii więc nie warto celować w jak najszybszy procesor bez wyraźnej potrzeby.

WYŚWIETLACZ I KARTA GRAFICZNA
Kupując notebook musimy dokładnie przeanalizować te elementy dopasowując je do swoich wymagań. Jeżeli ma to myć notebook dla gracza, szczególną uwagę musimy zwrócić na kartę graficzną, jednak musimy liczyć się z tym, że wersje mobilne kart graficznych są znacznie droższe od swoich odpowiedników dla komputerów stacjonarnych. Aby dokonać właściwego wyboru należy porównać sobie z innymi popularnymi kartami ilość wyświetlanych klatek na sekundę w typowych grach 3D lub przeanalizować wyniki pomiarów wydajności wykonanych np. programem diagnostycznym 3DMark.

Monitory w laptopach potrafią się bardzo znacząco różnić jakością wyświetlanego obrazu oraz wielkością co ogólnie wpływa na cenę całego komputera. Dlatego i w tym punkcie również trzeba czasami iść na kompromis. Rzadko spotykamy w laptopach ekrany o przekątnej 17 cali, najczęściej jest to pomiędzy 14 a 16.
Absolutne minimum w tym momencie to rozdzielczość pozioma 1280 pixeli. Z kolei zbyt duże rozdzielczości na niewielkim ekranie sprawia, że tekst o standardowym rozmiarze staje się mało czytelny, co nie jest wskazane dla osób które dużo piszą. Dla zajmujących się grafiką ważne jest aby monitor nie przekłamywał kolorów patrząc na niego wprost jak i pod kątem.

DŹWIĘK
Trudno znaleźć typowego laptopa oferującego bardzo dobry dźwięk z wbudowanych głośników. Dlatego najczęściej aby posłuchać dobrej jakości muzyki będziemy podłączać słuchawki do gniazda głośnikowego jeżeli takie istnieje. Są jednak takie notebooki gdzie położono specjalny nacisk na to aby wbudowane głośniki, a czasem nawet i subwoofer dawały dźwięk czysty i bardzo dobrej jakości, pełnej częstotliwości i bez zniekształceń ale za takie coś będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Musimy zatem rozważyć czy dopłacamy za ten luksus czy nie lepiej kupić zewnętrzny zestaw głośników lub słuchawki.

PAMIĘĆ
Wstępnie musimy przewidzieć jaka będzie nam potrzebna pojemność dysku twardego. Jeśli jednak po jakimś czasie okaże się, że dysk jest za mały to nie tragedia, zawsze można go wymienić na większy, a wymiana najczęściej jest bardzo prosta. Wbudowany napęd DVD jest obowiązkowy, bez tego ani rusz. Dołączanie zewnętrznego napędu po jakimś czasie staje się uciążliwe, a czasami też możemy zapomnieć wziąć go ze sobą. Wbudowany czytnik kart pamięci powinien być dodatkowym argumentem na korzyść przy wyborze laptopa. Przy zakupie najlepiej od razu wyposażyć komputer w niezbędną ilość pamięci operacyjnej RAM ponieważ późniejsze jej rozszerzanie może być nieco kłopotliwe. Głównie dlatego, że mamy układy różniące się budową, częstotliwością, napięciem, itp. i nie zawsze te, które kupimy będą nam działać.

SIEĆ I ZŁĄCZA
Wbudowana karta sieciowa ethernet to już można powiedzieć standard. Sieć bezprzewodowa Wi-Fi też weszła już do codziennego użytku więc nasz komputer powinien taką posiadać. Najwygodniej jeżeli karta WIFI jest wpięta w złącze miniPCI, jest wtedy niewidoczna i nie zajmuje niepotrzebnie portu USB czy PCMCIA. Jeżeli od czasu do czasu będziemy mieli ochotę podłączyć komputer to telewizora to nasz laptop powinien mieć złącze HDMI. Portów USB, gdzie można podłączyć praktycznie wszystko, nigdy za wiele, ale muszą być przynajmniej dwa, jeden to za mało. W przeciwnym razie będziemy musieli mięć zawsze pod ręką hub USB zwiększający ilość tych złącz.

ERGONOMIA
Wygodna klawiatura jest niezwykle ważna. Nie osiągnięto jeszcze w tym kierunku jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Każdy ma swoje własne upodobania, jedni są w stanie zaakceptować touchpad zamiast myszki inni nie potrafią. Decydując się na przenośny komputer musimy iść na pewien kompromis, oby tylko ułożenie dłoni na klawiaturze było jak najbardziej naturalne oraz wygodne podparcie nadgarstków, a po pewnym czasie na pewno się przyzwyczaimy.


[zobacz pozostałe]

 
Artykuły Linki Pomoc
Akcesoria do laptopów
Porady dla użytkowników
Testy laptopów
Używane laptopy
ThinkWiki
Notebookcheck
Forum
Aktualności
Kontakt
Copyright © notebook.co.pl All Rights Reserved